Bozkır Tahini

Bozkır Tahini
Tahin, susam bitkisinin ezilerek birtakım işlemlerden geçirilmesi ile üretilen tahin, hammaddesi olan susamların koyu ve hafif akıcı bir kıvama gelmesi ile üretilen bir lezzettir. Tahin, Türk mutfağında özellikle kış aylarında kahvaltıların sevilen lezzetlerinden biridir. Yediden yetmişe her yaştan insan tarafından keyifle tüketilen tahin, pekmez ile belirli miktarlarda karıştırıldığında ekstra lezzetli bir hale gelmektedir.

Tahin, iyi kalite susam tohumlarının toplanıp eleme işleminden geçirilerek kabuklarından ayrılmasının ardından elde edilen susam tohumlarının yıkanarak bir süre kavrulması ile imal edilmektedir. Kavrulan susamlar, bir süre bekletilerek soğumaya bırakılır ardından kavrulan susamlar özenle ezilerek tahin halini almaktadır.

Özellikle Bozkır Tahini Çifte Kavrulmuş ve Kepekli Kepeksiz tahin özellikleriyle alışıla gelmiş Beyaz (Çig) Tahine alternatif olarak 2 farklı türde üretilmektedir. Birisi Kepekli bir diğeri ise Kepeksiz Tahin olmak üzere iki farklı Çifte kavrulmuş Bozkır Tahini çeşidi bulunmaktadır. 


Gösterilen: 1 ile 20 arası, toplam: 29 (2 Sayfa)